Znaczenie badań statycznych i dynamiczno-mechanicznych
O co chodzi z tym, że wyrośnięty byk mógłby spać na naszych modułach, ale nadal nie wolno po nich chodzić!
Jak już wspomniano, mówiąc o teście odporności na gradobicie na modułach aleo, ekstremalne zjawiska pogodowe stają się dość powszechne wraz z powiązanymi z nimi poważnymi konsekwencjami społecznymi i ekonomicznymi. To, czy zależy to od działalności człowieka, czy raczej od naturalnej ewolucji klimatu, jest obecnie szeroko dyskutowane w środowisku naukowym. To, co możemy zrobić, aby spróbować jak najbardziej ograniczyć negatywny wpływ, jaki możemy mieć na środowisko, to myślenie przyszłościowe i produkcja dóbr, które mają przetrwać przez długi czas, nawet w trudnych warunkach.
W 2015 r. w Toskanię uderzył gwałtowny tajfun z podmuchami wiatru wiejącego z prędkością 150km/h. Dwa z dziesięciu paneli aleo zainstalowanych na dachu w tym rejonie zostały zrzucone kilka metrów dalej. Tylko jedna z nich została uznana za bezużyteczną i wymagała wymiany, podczas gdy druga nadal działała bez zarzutu (co zostało potwierdzone testem elektroluminescencji) i mogła być nowo zainstalowana.
Nic poza szczęściem? Nie bardzo. Statyczne i dynamiczne testy mechaniczne (zarówno obciążeniowe, jak i ssące) to sprawy, które w aleo są traktowane bardzo poważnie, ponieważ im surowsze wymagania stawiane są naszym modułom w fazie testowej (powtarzające się warunki transportu, instalacji i eksploatacji w rzeczywistych warunkach), tym lepiej będą one zasilać energią słoneczną Twoje życie przez co najmniej 25 lat. Poświęćmy chwilę na zbadanie, co oznaczają te testy i jak można je przełożyć na Twoją ofertę.
Kiedy chodzi o bycie solidnym
Standardowe próby statycznego obciążenia mechanicznego wykonują obciążenie ciśnieniowe panelu fotowoltaicznego w sposób stały. Podczas tej próby laboratoryjnej obciążenie i ciśnienie są stałe, a kierunek działania siły zmienia się co godzinę. Podczas testowania naszego panelu X63 przekroczyliśmy wymagania normy IEC 61215 i równomiernie przenieśliśmy obciążenie ok. 1400kg (tj. 800kg/m²) na całą jego powierzchnię (jest to równowartość dwóch metrów mokrego śniegu o ciężarze właściwym 400kg/m²).
Testy statycznego obciążenia mechanicznego dotyczą również obciążeń ssących: 2 400Pa to odpowiednik wiatru wiejącego z prędkością 130 km/h, przy współczynniku bezpieczeństwa 3 dla podmuchów wiatru. Linia X z aleo przeszła test statycznego obciążenia mechanicznego z 5400 Pa. Tak więc, wracając do tego, co wydarzyło się w Toskanii w 2015 roku i do faktu, że jeden z dwóch paneli nadal działał poprawnie pomimo tajfunu, potwierdza to, że aleo jest na właściwym torze.
Podczas próby dynamicznego obciążenia mechanicznego wykonujemy testy, nawet jeśli nadal nie są one obowiązkowe, naprężenia pozostają na poziomie 1000 Pa, ale zmieniają się co 12 sekund. Dlaczego tak szybko? Ponieważ tak właśnie dzieje się w rzeczywistych warunkach, kiedy panele są dostarczane na plac budowy, po setkach kilometrów jazdy ciężarówką jadącą po różnych nawierzchniach drogowych, a następnie są szybko rozładowywane i montowane.

Żeby było jasne – chociaż panele z łatwością wytrzymują ciężar dużego leżącego byka, panele aleo nie nadają się do tego żeby po nich chodzić. A powód jest bardzo prosty: wiatr i śnieg równomiernie uderzają w całą powierzchnię modułu, co nie ma miejsca, gdy się po nim chodzi, bo w tym przypadku ciężar jest punktowy (sięga ponad 4000 kg/m2!), a obciążenie dotyczy tylko niektórych punktów. Chodzenie po panelach oznacza ich uszkodzenie, jeśli nie złamanie, to z oczywistym negatywnym wpływem na wydajność i estetykę systemu.
Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami!