Jak światło wpływa na wydajność modułów PV. Dwa efekty LID i LeTID.
Każdy kiedyś przestawiał jakiś mebel z miejsca na miejsce i zauważył inny kolor pod spodem na podłodze. W rzeczywistości światło ma wpływ na materiały. Choć brzmi to trochę paradoksalnie, ma to nawet wpływ na krystaliczne ogniwa krzemowe modułów fotowoltaicznych. Wpływa to na ich wydajność i przyczynia się do dwóch rodzajów degradacji.

Efekt LID

Chociaż efekt LID jest nieunikniony, nie wszystkie moduły PV na rynku są równie odporne na LID. Moduły aleo mają średnią wartość LID tylko 0,6%. Jest to bardzo niska wartość i wynika ze szczególnie wysokiej jakości krzemu. Oznacza to, że nawet po pierwszych dwóch latach eksploatacji można zagwarantować nawet 98% wyjściowej mocy (mierzonej po zakończeniu na końcu produkcji). I to właśnie w tym miejscu nasze moduły aleo z technologią PERC bardzo wysoko stawiają poprzeczkę.
Oferujemy najbardziej kompleksową i najdłuższą gwarancję, jaką można znaleźć w branży!
Dla Ciebie, jako właściciela systemu PV, oznacza to, że skaczesz prosto na pole position. Minimalizując Twoje straty, nasze moduły pomogą Ci od samego początku wyprodukować maksymalną ilość energii słonecznej.

Efekt LeTID

 

Drugie zjawisko nazywane jest Light and Elevated Temperature Induced Degradation (LeTID) i zostało odkryte dopiero niedawno. Efekt nie został jeszcze wystarczająco zbadany. W odróżnieniu od LID, ten rodzaj degradacji może wystąpić wiele lat później i jest związany głównie z wysokimi temperaturami pracy modułu.
Odnosząc się do wartości NMOT (Nominalnej Temperatury Pracy Modułu) na karcie katalogowej, opisujemy nominalne warunki pracy panelu: 800W/m², przy temperaturze pokojowej (20°C), 1,5AM i przy sile wiatru 1m/s. W tych warunkach temperatura modułów zmienia się w zależności od typu modułu. Dla modułu aleo premium (X63) jest to 44,5°C. W przypadku czarnego modułu aleo full (X83) jest to jednak 45,5°C.
Zgodnie z ostatnimi badaniami, problemy z LeTID mogą wystąpić przy temperaturze panelu wynoszącej 50°C lub więcej. Nie jest to niczym niezwykłym w lecie. W niektórych miejscach temperatura w panelu może łatwo przekroczyć 70°C. Wydaje się, że polikrystaliczne komórki PERC są szczególnie narażone na tę degradację. Może to być spowodowane ich bogatym w wodór pasywnym tyłem.
Jednak odpowiednie badania nie są jeszcze na tyle rozstrzygające, aby można było sformułować tu jakąś hipotezę.
W grudniu ubiegłego roku portal PV-Tech.org [1] opublikował szacunki, że 80% komórek produkowanych na świecie w 2020 roku będzie typu PERC. Spodziewają się oni również wzrostu popytu do 158 GW w 2022 roku.
W związku z tym uzasadnione jest pytanie, którzy producenci ogniw fotowoltaicznych mogą nadal polegać na tej technologii i jej rozwoju. Istnieją dwie główne przyczyny: niskie koszty produkcji i zdolność do utrzymania wydajności. Dzięki specyficznym testom można teraz symulować, a nawet intensyfikować warunki pracy paneli. W przypadku LeTID nie ma jeszcze oficjalnej procedury testowej. Istnieją jednak oznaki, że następny projekt normy IEC 61215-1 zostanie uzupełniony o badanie na LeTID: Ed.2.0. Aby zdać ten test, komórki nie mogą wykazywać spadku wydajności o więcej niż 5%.

Moduły Aleo przeszły już test na LeTID.

 

Spędziły 486 godzin w gorącej komorze klimatycznej o temperaturze 75°C. Tam symulowane są efekty promieniowania słonecznego przez zasilanie, co stanowi różnicę między wartościami Isc i Impp. Testowane moduły aleo wykazały podczas testu maksymalną utratę wydajności na poziomie 1,52%.
Więc co to znaczy, gdy wybierasz aleo? Możesz polegać na innowacyjnej technologii, która pozostanie stabilna nie tylko w krótkim okresie, ale przez cały oczekiwany czas użytkowania modułów.