Huragany mogą być niebezpieczne dla systemów PV.
Wybierając system fotowoltaiczny, należy więc zwrócić uwagę na klasę odporności na gradobicie.
Od średnicy bryłki 5 mm opady stałe określane są jako gradowe, które są nieszkodliwe dla Twojego systemu fotowoltaicznego. Ze względu na zmiany klimatyczne rośnie zarówno liczba gradobić występujących latem w Europie, jak i zasięg tych zjawisk pogodowych. Wraz z ulewnymi deszczami i burzami gradobicie powoduje co roku poważne szkody w uprawach rolnych, budynkach i pojazdach.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze systemu PV

Większość modułów fotowoltaicznych jest certyfikowana zgodnie z normą IEC 61215. Norma ta wymaga przeprowadzenia próby gradobicia z bryłkami gradu o średnicy 25 mm.
Naszym zdaniem, norma ta nie jest wystarczająca: często rejestruje się gradobicie z większymi bryłkami. Dlatego moduły aleo z serii X i P są certyfikowane w klasie gradowej 4. Oznacza to, że w przypadku uderzenia gradu o grubości do 40 mm nie zostaną poniesione znaczne szkody.
Jak przeprowadzany jest test gradobicia na modułach PV?

Test nie jest łatwym zadaniem dla modułu. Moduł jest bombardowany 40 mm bryłkami gradu w jedenastu różnych miejscach za pomocą specjalnie opracowanego działka gradowego. Kulki o wadze 29 gram osiągają prędkość 27,5 m/s. Nie wyłącza się delikatnych obszarów, takich jak narożniki modułu i obszar na krawędzi.
Oprócz stanu wizualnego modułu, oceniane są również straty mocy i bezpieczeństwo elektryczne. W celu uzyskania certyfikatu klasy gradowej 4, dopuszczalne są straty mocy w wysokości 5% mocy wyjściowej. Aleo miało w teście stratę mocy 1,03%.
Dlatego warto skupić się na jakości przy wyborze systemu fotowoltaicznego i wybrać moduły, które nie doznają znaczących uszkodzeń nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
Nasze panele słoneczne z certyfikatem gradowym można znaleźć tutaj.